|
|
|
|
Jednostki podległe Spółki Miejska Komunikacja Samochodowa Informacje ogólne
|
|
Władze Spółki i ich kompetencje
Władze Spółki Miejska Komunikacja Samochodowa Sp. z o.o.
Zgromadzenie Wspólników:
Gmina Skarżysko-Kamienna reprezentowana przez Prezydenta Miasta Skarżysko-Kamienna
Zarząd Spółki:
Prezes Zarządu:
Bartosz Iskra
Rada Nadzorcza:
Przewodniczący Rady Nadzorczej:
Marcin Ożóg
Pozostali Członkowie Rady Nadzorczej:
- Robert Mach
- Jadwiga Spurek
- Robert Misiak
- Andrzej Jaromin
Władzami Spółki są:
1. Zgromadzenie Wspólników,
2. Rada Nadzorcza,
3. Zarząd.
Zgromadzenie Wspólników jest najwyższą władzą Spółki. Funkcję Zgromadzenia Wspólników pełni Prezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej. Zgromadzenie Wspólników uchwala swój regulamin określający szczegółowo tryb prowadzenia obrad. Zgromadzenie Wspólników jest zwoływane przez Zarząd Spółki, a w przypadku bezczynności zarządu - przez Radę Nadzorczą Spółki.
Do kompetencji Zgromadzenia Wspólników należy:
1. rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdania Zarządu Spółki, bilansu oraz rachunku zysków i strat za rok ubiegły,
2. podział zysków lub pokrycie strat bilansowych Spółki,
3. powoływanie i odwoływanie członków Rady Nadzorczej,
4. wybieranie Przewodniczącego Rady Nadzorczej,
5. udzielanie członkom Zarządu Spółki i Radzie Nadzorczej absolutorium z wykonania przez nich obowiązków,
6. podwyższenie lub obniżenie kapitału zakładowego Spółki,
7. zmiana aktu założycielskiego Spółki,
8. ustalenie wynagrodzenia i kosztów zwrotnych dla członków Rady Nadzorczej za pracę i udział w posiedzeniach Rady,
9. łączenie spółek,
10. przystępowanie Spółki do zrzeszeń gospodarczych, izb przemysłowych lub handlowych oraz stowarzyszeń branżowych,
11. tworzenie przez Spółkę nowych spółek oraz przystępowanie do innych spółek,
12. nabycie, zbycie i obciążanie nieruchomości,
13. rozpatrywanie i rozstrzyganie wniosków przedstawionych przez Zarząd i Radę Nadzorczą,
14. tworzenie funduszu rezerwowego oraz innych funduszy Spółki,
15. rozwiązanie i likwidacja Spółki,
16. uchwalenie regulaminu Rady Nadzorczej i regulaminu Zgromadzenia Wspólników,
17. upoważnienie Rady Nadzorczej lub powołanie pełnomocnika do reprezentowania Spółki w umowie między Spółką a członkiem Zarządu oraz w sporze z nim.
Oprócz spraw wyżej wymienionych uchwały Zgromadzenia Wspólników wymagają inne sprawy określone w Kodeksie Spółek Handlowych, bądź wynikające z aktu założycielskiego Spółki. Na Zgromadzeniu Wspólników jednemu udziałowi odpowiada jeden głos. Zgromadzenie Wspólników może podejmować uchwały w sprawach objętych porządkiem obrad. Porządek obrad ustala Zarząd Spółki i powiadamia o nim Wspólników w pisemnym zawiadomieniu o Zgromadzeniu Wspólników. Zgromadzenie Wspólników może podejmować uchwały w sprawach nie objętych porządkiem obrad, jeżeli cały kapitał zakładowy jest reprezentowany na Zgromadzeniu. Uchwały Zgromadzenia Wspólników zapadają bezwzględną większością głosów oddanych, z wyjątkiem uchwał w sprawach, dla których przepisy Kodeksu spółek handlowych wymagają 2/3 głosów oddanych. Głosowanie jest jawne. Tajne głosowanie zarządza się w sprawach osobowych lub na wniosek choćby jednego z obecnych uprawnionych do głosowania. Na każdy udział przypada jeden głos. Głosowanie przez pełnomocnika jest dopuszczalne.
Zarząd Spółki jako organ wykonawczy Spółki jest zobowiązany zarządzać majątkiem i sprawami Spółki z najwyższą starannością, wymaganą w obrocie gospodarczym przy ścisłym przestrzeganiu przepisów prawa oraz postanowień niniejszej umowy, a także regulaminów i uchwał powziętych przez Zgromadzenie Wspólników.
Do zakresu działania Zarządu Spółki należą wszystkie sprawy Spółki nie zastrzeżone do kompetencji Zgromadzenia Wspólników lub Rady Nadzorczej przepisami Kodeksu spółek handlowych lub niniejszej umowy. Zarząd Spółki składa się z jednego do trzech członków, przy czym pierwszy Zarząd Spółki jest jednoosobowy. Zarząd Spółki powołuje i odwołuje Rada Nadzorcza. Kadencja Zarządu Spółki trwa 4 lata. Zarząd Spółki pod przewodnictwem Prezesa reprezentuje ją na zewnątrz. Tryb działania Zarządu Spółki określi szczegółowo regulamin Zarządu uchwalony przez Zarząd Spółki i zatwierdzony przez Radę Nadzorczą. W przypadku Zarządu jednoosobowego, do składnia oświadczeń woli i podpisywania w imieniu Spółki uprawniony jest Prezes Zarządu. W przypadku wieloosobowego Zarządu Spółki do składania oświadczeń woli i podpisywania w imieniu Spółki uprawniony jest samodzielnie jeden członek Zarządu Spółki, ale gdy oświadczenie woli dotyczy praw majątkowych Spółki powyżej 5000 zł. niezbędne jest współdziałanie dwóch członków Zarządu lub jednego członka Zarządu i prokurenta. Pracownicy Spółki podlegają Prezesowi Zarządu, który kieruje Spółką jako zakładem pracy w rozumieniu przepisów Kodeksu Pracy.
Rada Nadzorcza jest organem kontrolnym i doradczym. Członkowie Rady Nadzorczej działają kolegialnie.
Rada Nadzorcza składa się z 5 członków. Pracownicy Spółki zachowują prawo wyboru dwóch członków Rady Nadzorczej, pozostałych powołuje i odwołuje Prezydent Miasta spośród osób, które złożyły egzamin członka Rady Nadzorczej w trybie przewidzianym w przepisach o komercjalizacji i prywatyzacji. Członkowie Rady Nadzorczej będący pracownikami Spółki, wybierani są w głosowaniu bezpośrednim i tajnym przy zachowaniu zasady powszechności. Wynik wyborów jest wiążący dla Zgromadzenia Wspólników. Pracownikowi Spółki będącemu członkiem Rady Nadzorczej, Spółka nie może w okresie trwania kadencji Rady Nadzorczej ani w okresie roku po zakończeniu kadencji wypowiedzieć stosunku pracy, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 52 Kodeksu Pracy. W tym okresie Spółka nie może również zmienić na niekorzyść pracownika warunków pracy i płacy. Członkiem Rady Nadzorczej wybranym przez pracowników może być wyłącznie osoba będąca pracownikiem Spółki. Kadencja członka Rady Nadzorczej trwa 3 lata. Zgromadzenie Wspólników może powoływać lub odwoływać Radę Nadzorczą lub jej członków w każdym czasie. Mandat członka Rady Nadzorczej wygasa: wskutek rezygnacji złożonej na ręce sekretarza Rady Nadzorczej, wskutek odwołania przedstawicieli pracowników Spółki, w razie śmierci, w razie ustania stosunku pracy członka Rady wybranego przez pracowników, w razie odwołania przez Zgromadzenie Wspólników. Rada Nadzorcza wybiera ze swego grona przewodniczącego i sekretarza. Posiedzenie Rady Nadzorczej zwołuje przewodniczący z własnej inicjatywy lub na żądanie dwóch członków Rady oraz na pisemny wniosek Zarządu Spółki. Uchwały Rady Nadzorczej zapadają bezwzględną większością głosów obecnych na posiedzeniu. W przypadku równej ilości głosów 'za' i 'przeciw' decyduje głos przewodniczącego.
Tryb działania Rady Nadzorczej określa szczegółowo Regulamin Rady Nadzorczej uchwalony przez Radę Nadzorczą, zatwierdzony uchwałą Zgromadzenia Wspólników.
Do kompetencji Rady Nadzorczej należy sprawowanie stałego nadzoru nad działalnością Spółki, a w szczególności:
1. ocena sprawozdania Zarządu z działalności Spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy,
2. ocena wniosków Zarządu dotyczących podziału zysku albo pokrycia straty,
3. składanie Zgromadzeniu Wspólników corocznego pisemnego sprawozdania z wyników tej oceny,
4. przedstawienie Zgromadzeniu Wspólników koncepcji rozwoju Spółki, propozycji rozwiązywania problemów i innych zmian w funkcjonowaniu Spółki,
5. powoływanie, odwoływanie i zawieszenie w czynnościach członków Zarządu Spółki,
6. składanie Zgromadzeniu Wspólników pisemnych sprawozdań z wyników przeprowadzonych kontroli i zgłaszanie wniosków w przedmiocie udzielenia absolutorium dla Zarządu Spółki,
7. wybór jednostki przeprowadzającej badanie rocznego sprawozdania finansowego,
8. stanowienie w innych sprawach zastrzeżonych do kompetencji Rady, zgodnie z Aktem założycielskim Spółki oraz Kodeksem spółek handlowych.
Data wprowadzenia: 2003-11-27 1015 Data upublicznienia: 2003-11-27 Art. czytany: 6458 razy
|
|
Wiadomość wprowadził: Artur Krupa
|
Rejestr zmian:
|
2015-02-06 1. Typ zdarzenia: edycja wiadomości - Zmienił: Kamil Mazurek
2015-02-03 2. Typ zdarzenia: edycja wiadomości - Zmienił: Kamil Mazurek
2015-01-14 3. Typ zdarzenia: edycja wiadomości - Zmienił: Kamil Mazurek
2014-01-03 4. Typ zdarzenia: edycja wiadomości - Zmienił: Kamil Mazurek
2012-12-06 5. Typ zdarzenia: edycja wiadomości - Zmienił: Kamil Mazurek
2011-02-15 6. Typ zdarzenia: edycja wiadomości - Zmienił: Kamil Mazurek
2003-11-27 7. Typ zdarzenia: nowa wiadomość - Zmienił: Artur Krupa
|
|
|
|
|
|
Uwaga !!! Nowy BIP od dnia 2017-03-01 pod adresem:
www.bip.skarzysko.pl
GODZINY OTWARCIA URZĘDU MIASTA SKARŻYSKA-KAMIENNEJ:
Poniedziałek:
7:30 - 17.00
Wtorek - Czwartek:
7:30 - 15:30
Piątek:
7:30 - 14:00
Biuro Obsługi Interesanta czynne codziennie:
7:30 - 17:00
|
|