Gospodarka finansowa i majątek zakładu

2003-07-02 2056
Art. czytany: 9330 razy

I. Zakład prowadzi gospodarkę finansową w formie samodzielnego zakładu na zasadach określonych przez: ustawę z dnia 30.08.1991roku o zakładach opieki zdrowotnej , przepisy wykonujące tę ustawę i inne przepisy prawa. Zakład może uzyskiwać środki z odpłatnych świadczeń zdrowotnych, udzielanych w szczególności na zlecenie Rady Miasta lub innych organów uprawnionych do tego na podstawie odrębnych przepisów, jak również dla osób objętych ubezpieczeniem innym niż ubezpieczenia społeczne, instytucji ubezpieczeniowych, zakładów pracy, organizacji społecznych i innych instytucji oraz innych osób prawnych. Może również na realizację zadań i programów zdrowotnych pozyskiwać środki budżetowe. Majątek zakładu mogą także powiększać przyjmowane darowizny, zapisy, spadki oraz środki pochodzące z ofiarności publicznej.
II. Jeżeli działalność zakładu przynosi straty, to jest ona pokrywana we własnym zakresie. Zakład sam także, decyduje o podziale zysku. Ważne jest, iż niedobór finansowy nie może być podstawą do zaprzestania działalności zakładu, jeżeli jego dalsze istnienie uzasadnione jest celami i zadaniami, do których realizacji został utworzony, a realizacji tych zadań nie może przejąć inny zakład w sposób zapewniający nieprzerwane sprawowanie opieki nad ludnością.W przypadku likwidacji lub zmiany organizacyjnej zakładu, organ który go utworzył pokrywa ujemny wynik finansowy i przejmuje zobowiązania samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej.
III. Wartość majątku zakładu określają dwa fundusze:
§ Fundusz założycielski - stanowi wartość wydzielonej zakładowi części mienia komunalnego, który zwiększa się o przekazane z budżetu państwa dotacje na inwestycje i zakup wysoko specjalistycznego sprzętu oraz aparatury medycznej i dary mające charakter majątku trwałego, lub przeznaczone na cele rozwojowe.
§ Fundusz zakładu stanowi wartość majątku zakładu po odliczeniu funduszu założycielskiego.