Współudział w przeprowadzeniu kwalifikacji wojskowej mężczyzn kończących w danym roku kalendarzowym 19 lat życia oraz roczników starszych, którzy dotychczas nie stawili się do kwalifikacji a także kobiet posiadających kwalifikacje do czynnej służby wojskowej wzywanych przez wojskowego komendanta uzupełnień – mieszkańców miasta Skarżyska-Kamiennej.

2005-01-27 1215
Art. czytany: 2218 razy

Miejsce załatwienia
Powiatowa Komisja Lekarska, Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej, ul. Konarskiego 20 (Sala Herbowa).

Wymagane dokumenty
Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy przedstawia: 1/ dowód osobisty a w uzasadnionych przypadkach – inny dokument stwierdzający tożsamość; 2/ posiadane dokumenty lekarskie dotyczące stanu zdrowia. Osoba zgłaszająca się przed komisją lekarską kolejny raz - przedstawia tej komisji dowód osobisty, książeczkę wojskową oraz dokumenty lekarskie dotyczące zmian w stanie zdrowia w okresie od poprzedniej komisji. Osoba zgłaszająca się do kwalifikacji po raz pierwszy obowiązana jest przedstawić dla potrzeb ewidencji wojskowej: 1/ fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy; 2/ dokument stwierdzający wykształcenie lub pobieranie nauki (zaświadczenie ze szkoły). Zgłaszająca się po raz kolejny – przedstawia dowód osobisty i książeczkę wojskową.

Miejsce odbioru
Powiatowa Komisja Lekarska, Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej, ul. Konarskiego 20 (Sala Herbowa).

Opłaty
Brak.

Termin załatwienia
Godz. 8.00 - 13.00 miesiąc luty - marzec każdego roku (od poniedziałku do piątku).

Tryb odwoławczy
Od orzeczenia Powiatowej Komisji Lekarskiej o zdolności do czynnej służby wojskowej (decyzja administracyjna) przysługuje zainteresowanemu odwołanie do Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej w Kielcach. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od doręczenia orzeczenia za pośrednictwem tutejszej komisji.

Uwagi
Do kwalifikacji wzywani są także: 1/ osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej; 2/ osoby roczników starszych, które: a) zostały uznane ze względu na stan zdrowia za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji; b) złożyły wnioski o ponowne ustalenie zdolności do służby wojskowej; c) kończą w danym roku kalendarzowym 24 rok życia, lecz dotychczas nie stawili się do kwalifikacji wojskowej. Do kwalifikacji wzywa się także kobiety posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, które w danym roku szkolnym kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych. Nieodebranie wezwania imiennego nie zwalnia podlegającego kwalifikacji od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu ustalonym przez wojewodę i rozpowszechnionym za pomocą obwieszczeń o kwalifikacji wojskowej. Wobec osoby, która nie stawiła się do kwalifikacji bez uzasadnionej przyczyny, może być nałożona grzywna w celu przymuszenia, zarządzone przymusowe doprowadzenie przez policję do komisji (art. 32 ust. 6 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej – jednolity tekst Dz. U. Nr 241, poz. 2416 z 2004r.z poźn. zmianami) lub kara ograniczenia wolności (art. 224 pkt 1 i 4 cytowanej ustawy).

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (jednolity tekst Dz. U. Nr 241, poz. 2416 z 2004r. z późn. zmianami).

Podstawa prawna
Jak wyżej.Opracował
Grzegorz Matynia

Akceptował
R. Rupala

Zatwierdził
R. Rupala

Sprawdził
28.12.2005
Teresa Smulczyńska